Çocuk Beslenmesi

Bu benim en önem verdiğim konu… Çocukluk dönemi;  yaşam boyu beslenme alışkanlıklarının kazanıldığı dönemdir.Çocuklarınızın kilo problemi varsa önce onlarla ben ikna görüşmesi yapıyorum. Eğer kendisi de isterse görüşmelerimiz başlıyor.

Nasıl bir süreç bizi bekliyor?

  • İlk görüşmede ayrıntılı şekilde çocuğunuzun beslenme alışkanlıkları, vazgeçilmez besinleri, sevdiği besinler, varsa besin allerjileri, genel alışkanlıkları, yaşam şekli, sosyal durumu, psikolojinin beslenme ile ilişkisi, fiziksel aktivite durumu, sağlık durumu, doktorunuzun görüp önerilerini eklediği kan bulguları, kullandığı ilaçlar, kilo hikayesi gibi noktalar üzerinde durduktan sonra; bir günlük besin tüketim kaydını (gün boyu (tüketim saati ve tüketilen  miktar bilgileriyle birlikte) yedikleri ve içtiklerini alacağım.
  • Çocuğunuzun yaşına göre boy-kilo büyüme eğrilerini değerlendiriyorum. Vücut analizi cihazı ile yapacağım ayrıntılı ölçüm sonucunda yağ ve kas dokusu ağırlığı, BKI değeri, bölgesel yağ ve kas dokusu dağılımları gibi parametleri anlatıp yorumlayacağım.
  • Tüm bu veriler doğrultusunda ulaşmak istediğimiz hedef kiloyu belirleyeceğiz.Ve beslenme programını birlikte planlayacağız.
  • Her hafta belirli bir gün belirleyerek düzenli görüşmelerimize de başlıyor olacağız. Çocuklarda duruma göre daha seyrek aralıklarla (2 veya 3 haftada bir) görüşebiliyorum. Bu sıklığa çocuğunuzun durumuna göre ortak karar veriyoruz.Kilo takibinin doğru yapılabilmesi için randevularımızın aynı gün ve aynı saatte, aynı kıyafetlerle ve aynı tokluk düzeyinde olması önemlidir.Haftalık vücut analizi ölçümlerini yaptıktan sonra, haftanın değerlendirmesini yapıp; bir önceki haftaki kilo değişimine, istek ve önerilere, varsa o hafta gerçekleşecek sosyal etkinliklere uygun yeni diyet programını birlikte planlayacağız.